Kendi tasarımımız için kumaş nasıl seçeriz

V4 Tailor tarafından tarihinde yayınlandı

Kendi tasarımımız için kumaş nasıl seçeriz

Kumaş seçimi yaparken kafanız mı karışıyor? Kişiye özel bir gömlekteki kumaşın nasıl hissettirdiğini, ne zaman giyilebilir, hangi havalarda hangi kumaşlar tercih edilmesi gerektiği konusunda aşağıda belirttiğimiz bilgiler eşliğinde sizlere yardımcı olacağız.

Pamuklu giysiler sıcak havalarda vücüd içerisinde teri tutmayarak dışarı salınım gösterir. Onun yüzündendir ki yazları pamuklu daha çok giyilir. Proseslerimizin hepsi %100 doğal olduğu için sağlıya herhangi bir zararı yoktur.

Kumaş karışımları

Bir kumaş birçok farklı malzemeden yapılabilir ve ısmarlama gömlekler için pamuk en yaygın olanıdır. Bununla birlikte, pamuk bitkiye, yetiştirildiği yere, vb. Bağlı olarak çeşitli niteliklere sahiptir. Pamuğun ana kalitesi elyaf ya da elyaf uzunluğu cinsinden ölçülür. 

Elyaf uzunluğu  ne kadar uzun olursa, kumaş o kadar iyi, pürüzsüz ve daha rahat olur. V4tailor’den temin edilebilen kumaşlarda kullanılan farklı pamuklular şu şekildedir:

 

 İçerik

 Dikiş

                                                    Açıklama

% 100 Pamuk 15-40 mm %100 Pamuk olarak işaretlenen kumaşlar, pamuk bitkisininb farklı ırklarından lifler içerebilir. Bu nedenle, burada gösterilen zumba uzunluğu yaklaşıktır.
% 100 Uzun Elyaf Pamuklu > 30 mm Uzun elyaf pamuklu kumaşlarımız dünyanın her tarafında farklı yetiştiricilerden kaynaklı yüksek kaliteli liflerden oluşur.
% 100 Mısır Pamuğu > 40 mm Mısır pamuğu muhtemelen dünyadaki en iyi bilinen pamuklardan birisidir. Mısır pamuğu uzun elyafları ve üstün kalitesi ile bilinen gömlekleriniz için en iyi seçimdir.
% 100 Keten < 1400 mm Keten lif uzunluğu çok yüksektir ve özellikle ıslak olduğunda çok güçlü bir malzemedir.
% 65 Pamuk, % 35 Keten  < 1400 mm, 15-40 mm Keten / Pamuk karışımları hem pamuktan hem de keten fabrikasından gelen lifleri içerir, bu nedenle her ikisinin özelliklerini verir.
% 100 Organik Pamuklu < 15-40 mm Organik pamuklu kumaşlarımız GOTS’a göre sertifikalandırılmıştır. Organik pamuk ve GOTS sertifikasyonu hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 İplik…

..hayatımızda birçok alanlarda kullandığımız halı kumaş giyim vs ürünlerin; ham pamuk, yün, polyester yada keten gibi elyaf özelliği olan liflerin belli bir kütleyi oluşturacak şekilde bir araya getirilerek aralarındaki bağlantının çeşitli yollarla güçlendirilmesi ile, Makine yada dokuma tezgahlarında bükülerek oluşturulduğu işlenebilir Tekstil ham maddesidir. İki katlı iplikler bir giysi için daha yüksek konfor ve daha ipeksi bir his verir. Genellikle kumaş üreticileri çözgüde (kumaşın uzunluğu boyunca uzanan iplik) iki katlı bir iplik, atkı için bir kat (kumaş boyunca ilerleyen iplik) kullanmayı tercih etmektedirler.

Pamuk İpliği

Pamuk bitkisinin kapsülünde ki (koza) tohumlarından alınan elyafların işlenmesi ile elde edilen pamuk iplikleri çok yaygın olarak kullanılır. Sıcak ve rutubetli iklimde yetiştirilir. Pamuk ipliklerinin daha mukavemetli olması istendiğinde südkosit ile merserizasyon işlemi yapılır. Pamuk ipliği lif özelliklerine göre, genellikle üç sistemde sınıflandırılır. Penye İpekçiliği (ince ve uzun liflerden oluşur.) Karde İpekçiliği (kalın ve kısa liflerden oluşur.) Vigoine iplikçiliği (karde ve penye iplik artıklarından yapılır.) Pamuk ipliği oluşum özelliklerine göre, genellikle sistemde sınıflandırılır. Rink iplik (Klasık iğ sistemi ile bükülerek oluşur).

Renk bilgisi

Bir bilgisayar ekranında doğru renkleri sunmak çok zordur ve çoğu ekran birbirinden önemli ölçüde farklıdır. Örneğin, bir ekranda kahverengi görünen bir renk, diğerinde zerdali yeşili olarak görünebilir. Kumaşlarımızın resimlerini üretirken, renklerin mümkün olduğunca benzer ve canlı gibi görünmesini sağlamak için özel renk kalibre ekipmanı kullanırız. Bununla birlikte, V4Tailor hatalardan kaçınmak için, bir kumaşın hangi renkleri içerdiğini her zaman aynı rengi üretmeye çalışırız. Bu renkler, küçük kartelanın içinde, rengi açıklayan bir metinle görülebilir. Hala bir seçemediyseniz ve kumaşa dokunmak rengini gözünüzle görmek için kumaş örnekleri siparişleri verebilirsiniz.

 

Dokuma Görsel

Açıklama

Düz
 

Düz dokuma V4tailor kumaşları arasında en fazla kullanılan ve kişiye özel gömlekte tercih edilen bir dokuma çeşididir. V4Tailor kumaşları arasında aynı çözgü ve atkı kalınlığa sahip kumaşların arasındadır.V4 tailor kumaşları arasında aynı atkı ve çözgü sayısına sahip olan kumaşlar arasındadır.
Poplin  

Poplin kumaşlar V4Tailor kumaşları arasında sıkı dokunmuş kişiye özel gömlek kumaşlarıdır, V4Tailor düz dokuma kumaşına benzerlik göstermektedir,V4Tailor kumaşları arasında bir diğer çözgü ve atkı sayısı eşit olan kumaşlardır.V4Tailor düz dokumasından farkı ise atkı yönündeki ipliklerin daha sıkı sarılmıştır , genellikle atkı iplikleri iki katlıdır..
Oxford  

V4Tailor Oxford kumaşları genellikle V4tailor poplin kumaşlardan daha ağırlardır, paralel iki çözgü ipliği ve daha ağır hafifçe eğrilmiş hantal dolum ipliği ile sepet dokusu içinde dokunmuş yumuşak dayanıklı bir kumaş. Boyalı bir çözgü ve beyaz atkı ile yapıldığı zaman, buna oxford chambray denir.
Pinpoint  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Pinpoint kumaş veya V4Tailor kişiye özel gömlek Pinpoint Oxford, V4Tailor kişiye özel gömleklik Oxford kumaşın bir varyasyonudur. İplikler ince, poplin ve oxford’ın ince karışımı haline geliyor.
Fil-à-fil  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Fil-à-Fil kumaş, düzensiz bir etki veren iki farklı renkte ipliklerle dokunur. Düz renkli gömlekler için uygun olan ince ve rahat bir materyaldir
Twill  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Twill kumaş, kumaşta çapraz bir desen oluşturan dokuma bir yöntemdir. V4Tailor kişiye özel gömleklik Twill kumaş genellikle daha yumuşaktır ve bu nedenle daha kırışmaya karşı dirençlidir, ancak düz örgülerden daha kırışmasız olarak not edin.
Herringbone  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Herringborn(Balıksırtı) kumaş, Twill örgüsünün bir varyasyonudur, tek fark üretilen desenin bir balık kemiklerine benzediğidir.
Dobby weave  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Dobby weave kumaş,Armürlü örgü genellikle kumaşta bir doku oluşturmak için gelişmiş bir yapıdır.Genellikle V4Tailor kişiye özel gömleklik Dobby weave kumaşlar çoklu iplik ebatları ve dokuma teknikleri içerir, örneğin düz örgü veya zikzak desende küçük dimi şeritler.
Flanell  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Flanell kumaşlar,Flannel düz veya dimi örgü ile dokunmuştur. Gevşekçe eğrilmiş ipliklerden yapılır, yumuşak bir his ve izolasyon özellikleri verir..
Seersucker  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Seersucker kumaşlar, kumaşa tipik pürüzlü veya engebeli bir doku vermek için ipliklerin özel bir şekilde dokunduğu ince çizgili veya damarlı ince bir pamuklu kumaştır. Sözcük, Hindistan’dan ve fıstığı kelimelerden “shir” ve “shakar” ve “süt ve şeker” anlamına gelir; propably sütten pürüzsüz bir düzenin ve kaba şeker dokusunun tadil edilmesi. Kumaş sıklıkla yazlık ve spor giysileri ile gündelik kıyafetler kullanılır.
Satin  

V4Tailor kişiye özel gömleklik Satin kumaşlar, V4Tailor kişiye özel gömleklik Poplin kumaşlar’a göre dokuma yapısından kaynaklı daha fazla parlar ve şıklık sağlar.

Kumaş özellikleri

V4Tailor kişiye özel gömleklik birçok kumaşımızın bitim işlemi prosesi kolay olarak ütülenebilen uzun elyaflı ipliklerden oluşmuştur. Kolay bakım içinde organik olarak pamuklu ipliklerimiz merserizasyon işlemine tabi tutulmuştur.

Kumaş ağırlığı

Kumaşın ağırlığı hem kumaşın kalınlığını hem de ne kadar sık ​​dokuma dokusunu ölçmenin bir yoludur. V4Tailor kişiye özel gömleklik birçok Kumaşlarımızın birçoğu yaklaşık 50 ila 200 g / m2 arasında kesin ağırlığa sahiptir. Bazı özel kumaşlarımız daha ağır ve daha hafif olabilmektedir.

 

V4Tailor kişiye özel gömleklik kumaşlar için Yıkama tavsiyeleri

  • 40 c derecede yıkayın
  • orta derecede ütüleyin
  • askıda kurutmanız bakımını kolay yapıcaktır
  • elyaf yapısına zarar verdiği için yanında kuru temizleme işareti olanlarda yalnız kuru temizleme yapılır

 


Bir Cevap Yazın